فوتسال ایران | فوتسال ایران کی شکل گرفته | اطلاعات کامل فوتسال

  • نویسنده : ادمین بخش فوتسال
  • شنبه 5 آبان 1397
  • 0 کامنت

 اطلاعات کامل فوتسال ایران

فوتسال در ایران تحت نظارت کمیسیون فوتسال فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. فوتسال یک ورزش محبوب و رو به رشد در کشور است.

ایران دارای تیم قوی تیم ملی فوتسال است که تمام نسخه های مسابقات قهرمانی آسیا را به جز یکی از مسابقات قهرمانی آسیا برده است. لیگ برتر سوپر لیگ در سطح ملی ایران به عنوان قوی ترین لیگ فوتسال آسیا محسوب می شود و در حال حاضر FSC Shensa ایران دارای عنوان قهرمانی باشگاه فانتزی قاره است.

ایران دارای برخی از بهترین بازیکنان فوتبال در قاره و همچنین در جهان از جمله وحید شمسایی، بهترین گلزن بین المللی بین المللی جهان است که تاکنون 330 گل به ثمر رسانده است.

تیم های فوتسال در ایران بخشی از موفقیت خود را به دلیل سبک فوتبال بیرون از خانه، گل کویچیک، که به معنای هدف کوچک است، لذت می برند. هدف تقریبا 100x60 سانتی متر است و توپ سبک وزن است. این نوع فوتبال است که بسیاری از ایرانیان بازی می کنند. مهارت های خارق العاده ضروری است و بازیکنان باید یاد بگیرند که توپ را به سرعت حرکت دهند.


تیم ملی فوتسال ایران را در مسابقات بین المللی فوتسال معرفی می کند و توسط کمیسیون فصلی فدراسیون فوتبال ایران کنترل می شود. "پادشاهان آسیا فوتسال" به مراتب قوی ترین تیم آسیایی و یکی از بهترین تیم های جهان با توجه به رتبه بندی جهانی فوتسال است.

ایرانی ها به طور منظم شرکت کنندگان در جام جهانی فوتسال فیفا هستند که در سال 2016 پس از حذف تیم مورد علاقه خود، برزیل، به مقام سوم رسیدند. ایران اولین جام کنفدراسیون های فوتسال را در سال 2009 به دست آورد و همچنین در جایزه بزرگ د فتزال که در چندین نسخه به عنوان فوتسال مینی جهان شناخته می شود، به مقام دوم رسید.

تاریخچه فوتسال ایران

فوتسال مردان
تیم ملی
اولین مسابقه بین المللی تیم ملی فوتسال ایران در تاریخ 2 می 1992 در پیروزی 19-6 تیم ملی فوتسال کویت بود. تیم ملی مردان ایران به عنوان یکی از تیم های جهان فوتسال شناخته شده است و در حال حاضر رتبه پنجم را در رتبه بندی فیفا قرار می دهد. در شش بار جام جهانی فوتسال در جام جهانی حضور یافته است. ایران سال گذشته قهرمان جام حذفی AFC را نیز به ثمر رساند و سه بار به مرحله نهایی جام Grand Prix de Futsal رسیده است. وحید شمسایی گلزن بین المللی ایران و بین المللی فوتبال با 390 گل در 189 بازی است.

ایران در جام جهانی فوتسال 2016 در جام جهانی 2016 برزیل را شکست داد و بعد از شکست در پاراگوئه به نیمه نهایی این مسابقات رسید.

مسابقات باشگاه
بالاترین لیگ لیگ فوتسال در ایران در حال حاضر لیگ سوپر لیگ فوتسال ایران است که در سال 2003 با قالب فعلی و پس از آن بخش 1 و بخش دوم تاسیس شد. موفق ترین باشگاه تاریخ سوپر لیگ، شهید منصوری قارچک است که دو بار به پیروزی رسیدند و سه بار به پیروزی رسیدند.

سوپر لیگ ایران موفقترین لیگ در مسابقات قهرمانی باشگاه های فوتسال آسیا است که سه بار از هفت نسخه به دست آورد و سه بار دیگر به پایان رسیده است.

فوتسال زنان
ایران از سال 2001 تا کنون یک تیم فوتسال زنان داشته است. تیم فوتسال زنان برای اولین بار در بازی های آسیایی سال 2007 آسیا به مقام پنجم دست یافت. در سال 2013 ایران بهترین نتیجه را در بازی های داخل سالن آسیا به دست آورد و بعد از شکست 2-1 در ژاپن در مرحله نهایی به عنوان دومین بازی رفت. ایران دو بار با شکست دادن ژاپن در فینال مسابقات قهرمانی فوتسال زنان AFC را به دست آورد. 1-0 در سال 2015 و 5-2 در سال 2018.

بانکوک: ایران روز شنبه قهرمان آسیا شد و این عنوان را به عنوان قهرمانی نهایی مسابقات قهرمانی فوتسال زنان آسیا در سال 2018 به پایان رساند.
ورزشگاه داخل سالن Huamark میزبان یک فینال خیره کننده بود که بهترین قهرمانی زنان را در بر می گیرد.


شيخ سلمان بن ابراهيم آل خليفه، رئيس جمهور AFC، گفت: "من مي خواهم به ايران اميدوار باشم که پيروزي قابل توجهي داشته باشد. قدردانی من نیز به تیم پشت تیم و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران برای تعهد و کار سخت آنهاست.


"رقیب ژاپن یک مخالف سخت را ارائه داد، یک مسابقه سرگرم کننده را تضمین کرد."


شیخ سلمان گفت: "من می خواهم از همکاران ما در FA تایلند و کمیته سازمان محلی برای تقدیر و کار سخت خود برای سازماندهی این دومین موفقیت بسیار سپاسگزاریم از میزبان، انجمن فوتبال تایلند و کمیته محلی برگزاری. نسخه قهرمانی فوتسال آسیا AFC. من مطمئن هستم که میراث این مسابقات در شمار روزافزونی از دختران و زنان در تایلند و فراتر از آن قرار می گیرد. "


IR ایران موقعیت خود را به عنوان ملکه فوتسال آسیا را تأیید کرد و یک نیمه نیمه پیاپی خیره کننده برای حفظ قهرمانی فوتبال زنان AFC را تأیید کرد.


یک هتتریک به سارا شیربیگی و اهداف بعدی جانباز فهیمه زارعی و یک هدف شخصی توسط میساتاکومره یک پیروزی برجسته برای طرف شرلوآباد مظفر، که سه سال پیش نیز در مالزی افتتاح شد، به دست آورد.


ژاپن بهتر از نیمه اول بود اما نتوانست سرمایه گذاری کند، پیش از آنکه ایران یک تساوی بدون گل زده را به ثمر رساند، که در دو دقیقه نیم دقیقه سه گل به ثمر رساند تا بازی را از سمت کنیچیو کوریر خارج کند.


مسابقات قهرمانی فوتسال زنان آسیا تایلند در سال 2018 دومین دوره مسابقه بود که برگزار شد و در ماه سپتامبر 2015 در مالزی برگزار شد. در دومین نسخه، ایران و ژاپن دوباره با یکدیگر در تکرار فینال 2015 روبرو شدند. فینال سال 2015 به نفع ایران با 1-0 به پایان رسید.


جهت اطلاع از قوانین فوتسال در اینجا کلیک کنید

جهت اطلاع از تاریخچه فوتسال در این لینک کلیک کنید

جهت اطلاع از فوتسال بانوان در این لینک کلیک کنید